Ahoj a hezký nový rok přejeme! Přinášíme vám naše dojmy z výletu do Řecka. Říkáte si, za 3 dny nejde Athény stihnout... Omyl. Nejen, že jsme stihly Athény, ale zároveň jsme stihly zajet i k moři a užít si jídlo a památky do sytosti. Tak pojďme na to, třeba si některý tip do vaše plánu cesty přidáte i vy.
Odlet v odpoledních hodinách. Let trvá cca 2 a půl hodinky. Vymotat se z letiště je poměrně jednoduché. Přímo z letiště vede do centra metro případně vlak. Jediné, co je nutné koupit si jízdenky před vstupem do metra v automatu, vstup si čipnout a vyhledat metro s oranžovým pruhem. My jsme si koupily jízdenky na 72 hodin a mohly jsme je využít na jakýkoliv prostředek hromadné dopravy, jen nezapomínejte v každém prostředku si musíte lístek čipnout. Pak už jen cesta na ubytování a pravá řecká večeře. Tzaziki, maso, chléb a pro nás i příloha hranolky. Podnik se jmenuje Mi La Re a bylo to super!

2. den
Ráno na snídani a poté vzhůru na Acropoli. Vyzvedly jsme si lístky, které ten den byly zdarma (byl mezinárodní den památek) a v mezičase, než jsme měly přijít na řadu, jsme vyrazily posilnit se kávou a něčím dobrým do kavárny Alchemist. Ručně dělané sladké dobroty, u kterých si bohužel nepamatujeme název, ale jedno víme jistě, bylo to moc dobrý. Kdybyste někdo věděl, jak se sladké jmenuje, dejte nám to vědět do komentáře. Poté už jen v nekonečném davu (dalo se čekat) jsme vystoupaly nahoru na Acropoli. Výhledy opravdu nadpozemský a chrámy dechberoucí. Ve své době to musela být opravdu majestátní podívaná.



Cestou dolů do městské čtvrti Plaka jsme se zastavily na jídlo v Xenios Zeus. Opět jsme si pochutnaly na výborném jídle a pití. Broskvový ledový čaj, hranolky, souvlaki, řecký salát a jako pozornost podniku sladká tečka na závěr v podobě pomerančového chlebíčku. Milá obsluha a neskutečně skvělá atmosféra s výhledem na město.
Po dobrém jídlo jsme vyrazily courat po obchůdkách se suvenýry. Obě jsme si koupily kašmírový šál a spoustu drobností jako malé dárky domů. Plaka je vyhlášená malými obchůdky se suvenýry, které se tísní v úzkých uličkách. Dávejte si pozor na kluzké schody a chodníky, léty ošlapané cesty ve horší obuvi nemusí dopadnout pro vás dobře a stejně jako Jítě se vám může stát, že vám to na schodech uklouzne a ošklivě se odřete. Zpět ale k obchodům. Dost často také narazíte na různé bazárky a vetešnictví. Rozhodně je co prozkoumávat. My jsme při procházce zavítaly také na náměstí Metropoleos, kde se nachází 2 katedrály. Obě naprosto nádherné a pokud budete mít chvilku neváhejte sem zavítat i vy. Cestou zpět jsme nahlédly do Benizelosova domu, což je nejstarší dochovaný dům v Athénách. Pak už jen přes čtvrť Monastiraki do ulic plného jídla a pití.

Picky Brunch and specialty coffee se stalo naším oblíbeným místem. Milá obsluha a jejich caffe fredo! TOP.
Poté už jen na Agoru, vidět Hadrianovu knihovnu a Hefaistův chrám, pokochat se nočním výhledem na Acropolis a vyrazit na gyros.
3. den
Cesta k moři jasná. Ráno snídaně, poté na skok do archeologického muzea a metrem do přístavu Pireaus. Vybraly jsme si pláž Freattida, kde je sice hodně oblázků, ale moře čistý. v okolí se nachází plno podniků a i malé trhy. My jsme si daly kávu v podniku Coffee Tales, kde jsme opět ke kávě dostaly chlebíček, tentokrát citronový. Oběd jsme zvolily v podniku HAMS and CLAMS, kde jsme sáhly po burgeru a těstovinách s mušlemi. v pozdních odpoledních hodinách jsme se vrátily do centra Athén, prošly ještě pár obchůdků, zavítaly jsme opět do Picky Brunch, tentokrát na drink a v oblíbeném podniku Souvlaki Tylixe To na gyros. Poté už jen pro guilty pleasure - schweppes, který zde mají v různých ovocných variantách.



4. den
Ráno jen snídaně na hotelu a vzhůru na letiště.
...
Do Athén máme samozřejmě v plánu se ještě někdy vrátit, protože tohle město nás dokázalo okouzlit během 3 dnů.
Pokud vás zajímají informace o památkách a konkrétně místa, mrkněte na náš Instagram, kde v záložce 2025 č. 2 najdete vše.
Mějte krásné dny a snad brzy opět na viděnou u dalšího článku.
Holky ze Zážitky na 4



Žádné komentáře:
Okomentovat